Typ tekstu: Książka
Autor: Łęcki Włodzimierz
Tytuł: Wielkopolska
Rok: 1997
transeptu. Po kościele farnym najładniejszy barokowy kościół Poznania. Wewnątrz uderza wielkie bogactwo dekoracji rzeźbiarskiej i malarskiej na ścianach, sklepieniach i w kopułach obu kaplic. Polichromię wykonał miejscowy franciszkanin Adam Szwach, wystrój rzeźbiarski jego brat Antoni. Dziełem Antoniego są ustawione w prezbiterium bogato rzeźbione stalle dębowe, intarsjowane i inkrustowane. Konfesjonały i ławy w nawie głównej są rokokowe. W nagrobkach i na ścianach naw i kaplic zachowały się 23 portrety staropolskie, w tym kilkanaście trumiennych.
Obok kościoła, przy ul. Ludgardy pomnik 15 Pułku Ułanów Poznańskich (zrekonstruowany w 1982). Ul. Paderewskiego prowadzi do centrum, na pl.
Wolności.

III. Współczesne centrum miasta

Ok. 1,5km
transeptu. Po kościele farnym najładniejszy barokowy kościół Poznania. Wewnątrz uderza wielkie bogactwo dekoracji rzeźbiarskiej i malarskiej na ścianach, sklepieniach i w kopułach obu kaplic. Polichromię wykonał miejscowy franciszkanin Adam Szwach, wystrój rzeźbiarski jego brat Antoni. Dziełem Antoniego są ustawione w prezbiterium bogato rzeźbione stalle dębowe, intarsjowane i inkrustowane. Konfesjonały i ławy w nawie głównej są rokokowe. W nagrobkach i na ścianach naw i kaplic zachowały się 23 portrety staropolskie, w tym kilkanaście trumiennych.<br>Obok kościoła, przy ul. Ludgardy pomnik 15 Pułku Ułanów Poznańskich (zrekonstruowany w 1982). Ul. Paderewskiego prowadzi do centrum, na pl.<br>Wolności.<br><br>&lt;tit&gt;III. Współczesne centrum miasta&lt;/&gt;<br><br>Ok. 1,5km
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego