Typ tekstu: Książka
Tytuł: Przekształcenia własnościowe przedsiębiorstw w Polsce
Rok: 2002
umowy przynoszące przedsiębiorstwom straty, a spółkom krociowe zyski.[...]. Szwindle były oczywiste, ale prawo okazywało się wobec nich bezradne [...]. Postulat wywłaszczenia złodziejskiej nomenklatury, który nie miał szans realizacji, stał się ważnym hasłem prezydenckiej kampanii wyborczej".
Należy zauważyć, że polskie spółki nomenklaturowe nie były niczym szczególnym na tle przemian własnościowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Identyczne zjawiska zachodziły we wszystkich gospodarkach schyłkowego socjalizmu: "w krajach takich jak Węgry, Polska i Rosja bogacenie się członków aparatu partyjnego stało się półoficjalnym elementem polityki reform, która miała być ostatnią deską ratunku dla upadającego reżimu".
Tworzenie spółek nomenklaturowych było tylko jedną, choć zasadniczą, częścią tzw. prywatyzacji bocznej, polegającej
umowy przynoszące przedsiębiorstwom straty, a spółkom krociowe zyski.[...]. Szwindle były oczywiste, ale prawo okazywało się wobec nich bezradne [...]. Postulat wywłaszczenia złodziejskiej nomenklatury, który nie miał szans realizacji, stał się ważnym hasłem prezydenckiej kampanii wyborczej".<br>Należy zauważyć, że polskie spółki nomenklaturowe nie były niczym szczególnym na tle przemian własnościowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Identyczne zjawiska zachodziły we wszystkich gospodarkach schyłkowego socjalizmu: "w krajach takich jak Węgry, Polska i Rosja bogacenie się członków aparatu partyjnego stało się półoficjalnym elementem polityki reform, która miała być ostatnią deską ratunku dla upadającego reżimu".<br>Tworzenie spółek nomenklaturowych było tylko jedną, choć zasadniczą, częścią tzw. prywatyzacji bocznej, polegającej
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego