Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
ich mogile wyraża. prośbę o zmiłowanie boskie nad ich duszami. Spokoju duszy nie mogły przynieść, ale znaczyły tyle, ile modlitwy zanoszone do miłosierdzia Bożego.
Dla wędrowca krzyże i kapliczki okazywały się znakami ułatwiającymi orientację. Już z oddali wskazywały drogę wiodąca do wsi. W ich cieniu odpoczywano, oswajały przestrzeń. Ustawione przy źródełku zachęcały do modlitwy, podzięki za dar krystalicznie czystej wody. Związek z woda występuje także w podaniach z nią związanych, zwłaszcza w takich, które dotyczą rzek i strumieni. Często tematem jest krzyż, który prąd wodny wyrzucił na brzeg, a okoliczna ludność uroczyście go wkopała w ziemię, otaczając szczególna czcią.
Krzyże i
ich mogile wyraża. prośbę o zmiłowanie boskie nad ich duszami. Spokoju duszy nie mogły przynieść, ale znaczyły tyle, ile modlitwy zanoszone do miłosierdzia Bożego. <br>Dla wędrowca krzyże i kapliczki okazywały się znakami ułatwiającymi orientację. Już z oddali wskazywały drogę wiodąca do wsi. W ich cieniu odpoczywano, oswajały przestrzeń. Ustawione przy źródełku zachęcały do modlitwy, podzięki za dar krystalicznie czystej wody. Związek z woda występuje także w podaniach z nią związanych, zwłaszcza w takich, które dotyczą rzek i strumieni. Często tematem jest krzyż, który prąd wodny wyrzucił na brzeg, a okoliczna ludność uroczyście go wkopała w ziemię, otaczając szczególna czcią. <br>Krzyże i
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego