Typ tekstu: Książka
Autor: Kosidowski Zenon
Tytuł: Opowieści bibilijne
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1963
z synami ciemności''.
Oczywiście powstało intrygujące pytanie, jakim sposobem znalazły się te święte pisma w odludnych pieczarach nad Morzem Martwym. Zagadnieniem tym zajęła się w roku 1951 specjalna ekspedycja archeologiczna i niebawem ogłosiła swoje wyniki.
W niewielkiej odległości od grot znajdują się ruiny uważane od lat za szczątki fortecy rzymskiej. Arabowie nazywali je Chirbet Qumran. Ruiny były kiedyś zespołem zabudowań wzniesionych z bloków ociosanego kamienia i pokrytych dachem z pni palmowych, trzciny i mułu. Archeolodzy rozpoznali w wykopanych gruzach salę jadalną, sypialnie, kuchnie, warsztaty rzemieślnicze, ustępy, dwa baseny kąpielowe o przeznaczeniu rytualnym oraz magazyny.
Najważniejszym jednak odkryciem była sala zwana scriptorium
z synami ciemności''.<br>Oczywiście powstało intrygujące pytanie, jakim sposobem znalazły się te święte pisma w odludnych pieczarach nad Morzem Martwym. Zagadnieniem tym zajęła się w roku 1951 specjalna ekspedycja archeologiczna i niebawem ogłosiła swoje wyniki.<br>W niewielkiej odległości od grot znajdują się ruiny uważane od lat za szczątki fortecy rzymskiej. Arabowie nazywali je Chirbet Qumran. Ruiny były kiedyś zespołem zabudowań wzniesionych z bloków ociosanego kamienia i pokrytych dachem z pni palmowych, trzciny i mułu. Archeolodzy rozpoznali w wykopanych gruzach salę jadalną, sypialnie, kuchnie, warsztaty rzemieślnicze, ustępy, dwa baseny kąpielowe o przeznaczeniu rytualnym oraz magazyny.<br>Najważniejszym jednak odkryciem była sala zwana scriptorium
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego