Typ tekstu: Książka
Autor: Jania Jacek
Tytuł: Glacjologia
Rok: 1993
większy jest dopływ ciepła odczuwalnego do powierzchni lodowca pokrytego gruzem (4,2 - 5,4 MJ/dzień), wynoszący ok. 25% przychodów, przy czym ubytki są podobnego rzędu. Ogółem ciepło odczuwalne stanowi 8 - 36% energii zużywanej do topnienia śniegu i lodu w tym regionie.
Zdaniem S. Baranowskiego (1977) wymiana ciepła odczuwalnego w Arktyce jest procesem ok. dziesięciokrotnie ważniejszym od roli ciepła utajonego (parowanie i kondensacja). Najwięcej ciepła odczuwalnego dopływa do lodowca na początku jesieni. Wtedy powietrze jest wyraźnie cieplejsze od jego powierzchni, a turbulencji nie hamuje jeszcze zimowa inwersja powietrza.
W przypadku gdy promieniowanie, główne źródło dopływu energii do powierzchni lodowca, nie dociera
większy jest dopływ ciepła odczuwalnego do powierzchni lodowca pokrytego gruzem (4,2 - 5,4 MJ/dzień), wynoszący ok. 25% przychodów, przy czym ubytki są podobnego rzędu. Ogółem ciepło odczuwalne stanowi 8 - 36% energii zużywanej do topnienia śniegu i lodu w tym regionie.<br> Zdaniem S. Baranowskiego (1977) wymiana ciepła odczuwalnego w Arktyce jest procesem ok. dziesięciokrotnie ważniejszym od roli ciepła utajonego (parowanie i kondensacja). Najwięcej ciepła odczuwalnego dopływa do lodowca na początku jesieni. Wtedy powietrze jest wyraźnie cieplejsze od jego powierzchni, a turbulencji nie hamuje jeszcze zimowa inwersja powietrza.<br> W przypadku gdy promieniowanie, główne źródło dopływu energii do powierzchni lodowca, nie dociera
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego