Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Wszechświat
Nr: 7-8
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1958
stanowi 14,7% powierzchni kuli ziemskiej, wynosi to 75 milionów km2.
Z kontynentów największa jest Azja. Powierzchnia jej wynosi tyle, ile obszar Afryki, Europy i Australii razem wzięte. Drugie miejsce zajmuje Ameryka z 42 milionami km2, potem Afryka (30 milionów km2), Europa (10 milionów km2) i wreszcie najmniejszy kontynent świata, Australia 4 miliony km2.
Na lądy przypada 148 milionów km2 a na oceany 362 miliony km2. Grenlandia, zajmująca 2 176 tysięcy km2, odbiega pod względem obszaru tak dalece od pozostałych wysp, że mogłaby uchodzić za osobny kontynent.
(Wg)

Najulewniejsze deszcze padają w miejscowości Czerrapundżi (Cherra Punji) w Indiach.
Przeciętny roczny opad
stanowi 14,7% powierzchni kuli ziemskiej, wynosi to 75 milionów km2.<br> Z kontynentów największa jest Azja. Powierzchnia &lt;page nr=27&gt;jej wynosi tyle, ile obszar Afryki, Europy i Australii razem wzięte. Drugie miejsce zajmuje Ameryka z 42 milionami km2, potem Afryka (30 milionów km2), Europa (10 milionów km2) i wreszcie najmniejszy kontynent świata, Australia 4 miliony km2.<br> Na lądy przypada 148 milionów km2 a na oceany 362 miliony km2. Grenlandia, zajmująca 2 176 tysięcy km2, odbiega pod względem obszaru tak dalece od pozostałych wysp, że mogłaby uchodzić za osobny kontynent.<br>&lt;au&gt;(Wg)&lt;/&gt;&lt;/&gt;<br><br>&lt;div type="news"&gt;&lt;tit&gt; Najulewniejsze deszcze padają w miejscowości Czerrapundżi (Cherra Punji) w Indiach. &lt;/&gt;<br>Przeciętny roczny opad
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego