Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Literatura Ludowa
Nr: 3
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1957
policję austryjacką jako rewolucyjny, autor zaś z tego powodu poszedł po raz pierwszy do aresztu. "Górala" nie włączył Bałucki do wyboru swych poezji.
W 1861 roku "Dziennik literacki" drukuje "Piosenki z gór", w 1863 natomiast "Noc na Czorsztynie", przedrukowaną w rok potem przez "Tygodnik ilustrowany". Dzięki uprzejmości syna pisarza, Stanisława Bałuckiego, przewertowałem notatnik poetycki autora "Pana burmistrza z Pipidówki". Okazuje się, że większość wierszy Bałuckiego powstała przed 1860 rokiem. Tyczy to również wierszy górskich i góralskich, prócz "Dla chleba". Ale nawet i w tym ostatnim przypadku można chyba mówić o przeróbce jedynie. Bo w notatniku znajdujemy taką strofkę:

Treścią wiersza "Góral
policję austryjacką jako rewolucyjny, autor zaś z tego powodu poszedł po raz pierwszy do aresztu. "&lt;name type="tit"&gt;Górala&lt;/&gt;" nie włączył Bałucki do wyboru swych poezji.<br>W 1861 roku "&lt;name type="tit"&gt;Dziennik literacki&lt;/&gt;" drukuje "&lt;name type="tit"&gt;Piosenki z gór&lt;/&gt;", w 1863 natomiast "&lt;name type="tit"&gt;Noc na Czorsztynie&lt;/&gt;", przedrukowaną w rok potem przez "&lt;name type="tit"&gt;Tygodnik ilustrowany&lt;/&gt;". Dzięki uprzejmości syna pisarza, Stanisława Bałuckiego, przewertowałem notatnik poetycki autora "&lt;name type="tit"&gt;Pana burmistrza z Pipidówki&lt;/&gt;". Okazuje się, że większość wierszy Bałuckiego powstała przed 1860 rokiem. Tyczy to również wierszy górskich i góralskich, prócz "&lt;name type="tit"&gt;Dla chleba&lt;/&gt;". Ale nawet i w tym ostatnim przypadku można chyba mówić o przeróbce jedynie. Bo w notatniku znajdujemy taką strofkę:<br>&lt;gap&gt;<br>Treścią wiersza "&lt;name type="tit"&gt;Góral
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego