Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
dramatu Mikołaja Reja. Szymonowic opracował jednak nie całe dzieje Patriarchy, lecz historię uwodzenia bohatera przez żonę Putyfara i fałszywego oskarżenia.
Putyfar zwie się tu Faetifer, a jego nieszczęsna, zakochana w Józefie małżonka - Iempsar. I właściwie ona jest główną bohaterką utworu. Szymonowic bardzo wyraźnie upodabnia ją do Fedry, bohaterki tragedii Hippolytos Eurypidesa, a także do tytułowej postaci tragedii Seneki Fedra.
Iempsar nie jest tu bynajmniej po prostu wszeteczną intrygantką, lecz kocha Józefa i próbuje oprzeć się tej miłości. Tu - jak u Seneki - namiętność jest chorobą:

O jako to szczęśliwa, która wysługuje
Żywność na lichej wiosce, ustawnie pracuje!
Smaczniejsza jej jest wodka niż
dramatu Mikołaja Reja. Szymonowic opracował jednak nie całe dzieje Patriarchy, lecz historię uwodzenia bohatera przez żonę Putyfara i fałszywego oskarżenia.<br>Putyfar zwie się tu Faetifer, a jego nieszczęsna, zakochana w Józefie małżonka - Iempsar. I właściwie ona jest główną bohaterką utworu. Szymonowic bardzo wyraźnie upodabnia ją do Fedry, bohaterki tragedii Hippolytos Eurypidesa, a także do tytułowej postaci tragedii Seneki Fedra.<br>Iempsar nie jest tu bynajmniej po prostu wszeteczną intrygantką, lecz kocha Józefa i próbuje oprzeć się tej miłości. Tu - jak u Seneki - namiętność jest chorobą:<br><br>&lt;q&gt;O jako to szczęśliwa, która wysługuje<br>Żywność na lichej wiosce, ustawnie pracuje!<br>Smaczniejsza jej jest wodka niż
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego