Typ tekstu: Książka
Autor: Manteuffel Tadeusz
Tytuł: Historia powszechna - średniowiecze
Rok wydania: 1994
Rok powstania: 1965
ZGNIECENIE SEPARATYZMU BURGUNDZKIEGO
To, co przerastało możliwości Karola VII, zostało zrealizowane przez jego następcę Ludwika XI (1461­1483). Cel ów został osiągnięty nie tyle siłą oręża, ile zabiegami dyplomatycznymi i przekupstwem. Droga prowadząca do zwycięstwa była jednak długa i mozolna, początki zaś panowania Ludwika XI - trudne.
Książęta burgundzcy, a więc Filip Dobry i po jego zgonie (1467) Karol Zuchwały, dążyli wszelkimi środkami do osłabienia królestwa francuskiego. Trzykrotnie w latach 1465, 1467 i 1472 organizowali przeciwko Ludwikowi XI "Ligi Dobra Publicznego", będące koalicjami feudalnych żywiołów antymonarchicznych. Wszystkie one zakończyły się jednak niepowodzeniem.
Zdając sobie sprawę z trudności tej walki, Karol zawarł rozejm
ZGNIECENIE SEPARATYZMU BURGUNDZKIEGO&lt;/&gt;<br>To, co przerastało możliwości Karola VII, zostało zrealizowane przez jego następcę Ludwika XI (1461­1483). Cel ów został osiągnięty nie tyle siłą oręża, ile zabiegami dyplomatycznymi i przekupstwem. Droga prowadząca do zwycięstwa była jednak długa i mozolna, początki zaś panowania Ludwika XI - trudne.<br>Książęta burgundzcy, a więc Filip Dobry i po jego zgonie (1467) Karol Zuchwały, dążyli wszelkimi środkami do osłabienia królestwa francuskiego. Trzykrotnie w latach 1465, 1467 i 1472 organizowali przeciwko Ludwikowi XI "Ligi Dobra Publicznego", będące koalicjami feudalnych żywiołów antymonarchicznych. Wszystkie one zakończyły się jednak niepowodzeniem.<br>Zdając sobie sprawę z trudności tej walki, Karol zawarł rozejm
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego