Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
poczuciem godności, ale z taktem i umiarem. Doczekał się też za to uznania w ojczyźnie: sejm roku 1580 złożył mu publiczne za trud podziękowanie.
Kromer korzystał z Długosza i Miechowity, ale z krytycyzmem właściwym humanistom. To on pierwszy wypowiedział przypuszczenie, że autorem anonimowej Kroniki z XII w. był przybysz z Galii, czyli z Francji, i nazwał go Gallem.
Kromer był bliski tej renesansowej refleksji historiograficznej, która żądała, aby dziejopisarstwo potwierdzało rzeczywistość tego, czego nauczają moraliści. Nie był jednak moralistą natrętnym ani komentatorem stronniczym, mimo całej żarliwości szermierza katolicyzmu.
Autor Polonii nie miał natury szperacza-archiwisty, jednak umiał korzystać ze źródeł zebranych
poczuciem godności, ale z taktem i umiarem. Doczekał się też za to uznania w ojczyźnie: sejm roku 1580 złożył mu publiczne za trud podziękowanie.<br>Kromer korzystał z Długosza i Miechowity, ale z krytycyzmem właściwym humanistom. To on pierwszy wypowiedział przypuszczenie, że autorem anonimowej Kroniki z XII w. był przybysz z Galii, czyli z Francji, i nazwał go Gallem.<br>Kromer był bliski tej renesansowej refleksji historiograficznej, która żądała, aby dziejopisarstwo potwierdzało rzeczywistość tego, czego nauczają moraliści. Nie był jednak moralistą natrętnym ani komentatorem stronniczym, mimo całej żarliwości szermierza katolicyzmu.<br>Autor Polonii nie miał natury szperacza-archiwisty, jednak umiał korzystać ze źródeł zebranych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego