Typ tekstu: Książka
Autor: Łęcki Włodzimierz
Tytuł: Wielkopolska
Rok: 1997
pod Kaławą przełamano Międzyrzecki Rejon Umocniony.
2km na zach. pas głównych umocnień Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.
Linia tzw. zębów smoka: żelbetowych zapór przeciwczołgowych, po lewej potężny bunkier z 3 dużymi stalowymi kopułami pancernymi. Na betonowym odłamie tablica upamiętniająca przełamanie umocnień pod Kaławą 29 I 1945 przez 44 brygadę 1 Armii Pancernej Gwardii gen. M. Katukowa.
Międzyrzecki Rejon Umocniony stanowił środkową, najpotężniejszą część hitlerowskiego systemu Nibelungów ("Nibelungenstellung") ciągnącego się od Bałtyku na Węgry. Pierwsze prace przy jego budowie rozpoczęto w 1925, na szeroką skalę prowadzono od 1934 do 1937 i doraźnie w 1944.
MRU stanowił cięciwę zamykającą łuk utworzony przez Wartę i Odrę
pod Kaławą przełamano Międzyrzecki Rejon Umocniony.<br> 2km na zach. pas głównych umocnień Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.<br>Linia tzw. zębów smoka: żelbetowych zapór przeciwczołgowych, po lewej potężny bunkier z 3 dużymi stalowymi kopułami pancernymi. Na betonowym odłamie tablica upamiętniająca przełamanie umocnień pod Kaławą 29 I 1945 przez 44 brygadę 1 Armii Pancernej Gwardii gen. M. Katukowa.<br>Międzyrzecki Rejon Umocniony stanowił środkową, najpotężniejszą część hitlerowskiego systemu Nibelungów ("Nibelungenstellung") ciągnącego się od Bałtyku na Węgry. Pierwsze prace przy jego budowie rozpoczęto w 1925, na szeroką skalę prowadzono od 1934 do 1937 i doraźnie w 1944.<br>MRU stanowił cięciwę zamykającą łuk utworzony przez Wartę i Odrę
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego