Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
osoby proszącej. Jeszcze teraz, w Świętej Lipce, do której przybywają niezliczone tłumy wiernych, młodzież pod świętym drzewkiem składa karteczki z prośbami i... zdjęcia legitymacyjne. Leżą ich tysiące.
Dostrzegamy także więź miejsca, w którym wzniesiono kapliczkę, z dawną tradycją pogańską świętego gaju. W takim przypadku hierarchizacja przestrzeni łączy się z wiarą. Hierarchizacja ta znajduje wyraz także w ukształtowaniu terenu. Kapliczki stawiano nie tylko przy drogach, ale i w miejscach, które się w krajobrazie wyróżniały, na górach, pagórkach, u stóp starodawnego drzewa. Wartości sakralne łączą się w takim przypadku z estetycznymi. To, co ważne, powinno być piękne!


Obserwując życie na wsi, można zauważyć
osoby proszącej. Jeszcze teraz, w Świętej Lipce, do której przybywają niezliczone tłumy wiernych, młodzież pod świętym drzewkiem składa karteczki z prośbami i... zdjęcia legitymacyjne. Leżą ich tysiące. <br>Dostrzegamy także więź miejsca, w którym wzniesiono kapliczkę, z dawną tradycją pogańską świętego gaju. W takim przypadku hierarchizacja przestrzeni łączy się z wiarą. Hierarchizacja ta znajduje wyraz także w ukształtowaniu terenu. Kapliczki stawiano nie tylko przy drogach, ale i w miejscach, które się w krajobrazie wyróżniały, na górach, pagórkach, u stóp starodawnego drzewa. Wartości sakralne łączą się w takim przypadku z estetycznymi. To, co ważne, powinno być piękne! <br>&lt;gap&gt;<br>&lt;page nr=26&gt;<br>Obserwując życie na wsi, można zauważyć
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego