Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Studia Socjologiczne
Nr: 4
Miejsce wydania: Wrocław
Rok: 1976
pokrewieństwa, będących w istocie - podobnie jak poszczególne kody językowe - pewnymi systemami formalnymi, z funkcją zapewnienia wymiany. Zakaz kazirodztwa tłumaczy się tu funkcjonalnie - tylko dzięki niemu wzajemność wymiany może być zapewniona. Małżeństwo jest zatem zawsze stosunkiem mającym społeczną, a nie tylko prywatną doniosłość. Stąd też podlega ono regulacji i sankcjom społecznym.
Lévi-Strauss - zgodnie z teorią, że kobieta wymieniana jest między grupami mężczyzn - wprowadza do elementarnej struktury pokrewieństwa także brata matki, czyli przedstawiciela tej grupy, z której pochodzi kobieta, jako że "mężczyzna może otrzymać kobietę tylko od innego mężczyzny, który oddaje mu swą córkę za żonę".
W ten sposób postawa ojca (określana ogólnie
pokrewieństwa, będących w istocie - podobnie jak poszczególne kody językowe - pewnymi systemami formalnymi, z funkcją zapewnienia wymiany. Zakaz kazirodztwa tłumaczy się tu funkcjonalnie - tylko dzięki niemu wzajemność wymiany może być zapewniona. Małżeństwo jest zatem zawsze stosunkiem mającym społeczną, a nie tylko prywatną doniosłość. Stąd też podlega ono regulacji i sankcjom społecznym.<br>Lévi-Strauss - zgodnie z teorią, że kobieta wymieniana jest między grupami mężczyzn - wprowadza do elementarnej struktury pokrewieństwa także brata matki, czyli przedstawiciela tej grupy, z której pochodzi kobieta, jako że "mężczyzna może otrzymać kobietę tylko od innego mężczyzny, który oddaje mu swą córkę za żonę". &lt;page nr=52&gt;<br>W ten sposób postawa ojca (określana ogólnie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego