Typ tekstu: Książka
Autor: Pinkwart Maciej
Tytuł: Zakopane i Tatry
Rok: 1992
okazy przyrodnicze. Pierwszy zalążek muzeum przyrody tatrzańskiej utworzyli w Kuźnicach Homolacsowie - właściciele huty i dóbr zakopiańskich. Po utworzeniu Towarzystwa Tatrzańskiego jego działacze, wespół z nowym właścicielem Kuźnic Ludwigiem Eichbornem założyli muzeum, w którym zgromadzono kilkaset okazów flory, parę przykładów fauny i kolekcję minerałów. Kustoszem zbiorów był lekarz tamtejszej huty - dr Ludwik Ganczarski.
Po wyjeździe Eichborna z Zakopanego ślad po zbiorach zaginął. Towarzystwo Tatrzańskie podjęło kolejną próbę utworzenia muzeum, jednakże skończyło się na planach i prywatnej dotacji prezesa TT hr. Mieczysława Reya, który na cele muzealne przeznaczył 200 zł reńskich.
W 1888 roku grono przyjaciół i sympatyków dra Tytusa Chałubińskiego z warszawskim
okazy przyrodnicze. Pierwszy zalążek muzeum przyrody tatrzańskiej utworzyli w Kuźnicach Homolacsowie - właściciele huty i dóbr zakopiańskich. Po utworzeniu Towarzystwa Tatrzańskiego jego działacze, wespół z nowym właścicielem Kuźnic Ludwigiem Eichbornem założyli muzeum, w którym zgromadzono kilkaset okazów flory, parę przykładów fauny i kolekcję minerałów. Kustoszem zbiorów był lekarz tamtejszej huty - dr Ludwik Ganczarski.<br> Po wyjeździe Eichborna z Zakopanego ślad po zbiorach zaginął. Towarzystwo Tatrzańskie podjęło kolejną próbę utworzenia muzeum, jednakże skończyło się na planach i prywatnej dotacji prezesa TT hr. Mieczysława Reya, który na cele muzealne przeznaczył 200 zł reńskich.<br> W 1888 roku grono przyjaciół i sympatyków dra Tytusa Chałubińskiego z warszawskim
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego