Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 22
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1995
Studia nad Bergsonem" (1982), "Przeszłość i interpretacje" (1987), "Granice historyczności" (1989). Pod jej redakcją wydawany jest obecnie czterotomowy "Przewodnik po literaturze filozoficznej XX wieku". Swoje obozowe wspomnienia opisała w książce "Po wyzwoleniu" (I wydanie pod pseudonimem Wiktoria Kraśniewska). 3 maja 1995 r. prof. Barbara Skarga została odznaczona Orderem Orła Białego.

Magdalena Środa: - W swoich pracach filozoficznych często powraca pani do zagadnienia racjonalizmu, podkreślając, że z jednej strony jest on cechą charakterystyczną naszej kultury, jej siłą, z drugiej - jej zagrożeniem. Pisze pani, że w na wskroś intelektualnej kulturze europejskiej tkwi motyw, którego rozwinięcie powoduje grozę. Rozum jest bowiem despotyczny.

Barbara Skarga: - To
Studia nad Bergsonem" (1982), "Przeszłość i interpretacje" (1987), "Granice historyczności" (1989). Pod jej redakcją wydawany jest obecnie czterotomowy "Przewodnik po literaturze filozoficznej XX wieku". Swoje obozowe wspomnienia opisała w książce "Po wyzwoleniu" (I wydanie pod pseudonimem Wiktoria Kraśniewska). 3 maja 1995 r. prof. Barbara Skarga została odznaczona Orderem Orła Białego.&lt;/&gt;<br><br>Magdalena Środa: - W swoich pracach filozoficznych często powraca pani do zagadnienia racjonalizmu, podkreślając, że z jednej strony jest on cechą charakterystyczną naszej kultury, jej siłą, z drugiej - jej zagrożeniem. Pisze pani, że w na wskroś intelektualnej kulturze europejskiej tkwi motyw, którego rozwinięcie powoduje grozę. Rozum jest bowiem despotyczny.<br><br>Barbara Skarga: - To
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego