Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
każąc w opowiadaniu Śmierć urzędnika zejść z tego świata skromnemu czynownikowi, który kichnął niechcący na wysokiego dygnitarza. Zirytowana ciągłymi przeprosinami ekscelencja nakrzyczała na urzędnika, a ten, kiedy wrócił do domu, "położył się w galowym mundurze na kanapie i... zmarł"26.
Historia lubi się powtarzać. Wszystkim znane jest powiedzenie Stalina, iż Majakowski był i pozostanie największym poetą radzieckim.
Zdumienie budzi w pierwszej chwili druga część zdania: skąd wódz narodu wiedział, iż nie znajdzie się kiedyś lepszy poeta i dramatopisarz od autora łaźni? Ale tylko w pierwszej chwili, albowiem skoro Stalin tak uważał, to jest rzeczą jasną, że w przyszłości nikt nie odważy
każąc w opowiadaniu Śmierć urzędnika zejść z tego świata skromnemu czynownikowi, który kichnął niechcący na wysokiego dygnitarza. Zirytowana ciągłymi przeprosinami ekscelencja nakrzyczała na urzędnika, a ten, kiedy wrócił do domu, "położył się w galowym mundurze na kanapie i... zmarł"26.<br>Historia lubi się powtarzać. Wszystkim znane jest powiedzenie Stalina, iż Majakowski był i pozostanie największym poetą radzieckim.<br>Zdumienie budzi w pierwszej chwili druga część zdania: skąd wódz narodu wiedział, iż nie znajdzie się kiedyś lepszy poeta i dramatopisarz od autora łaźni? Ale tylko w pierwszej chwili, albowiem skoro Stalin tak uważał, to jest rzeczą jasną, że w przyszłości nikt nie odważy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!