Typ tekstu: Książka
Autor: Dudczak Andrzej
Tytuł: Koparki. Teoria i projektowanie
Rok: 2000
pasma złoża, które tworząc skibę wypełnia łyżkę (rys. 2.3a). Może ona być wypełniona nie tylko w wyniku skrawania, bowiem obsypujący się grunt, zwłaszcza gdy urobisko jest strome, może wypełnić łyżkę przed zakończeniem procesu (rys. 2.3b).
Powstaje wówczas przed łyżką lub nad łyżką zwał, co powoduje zmianę charakteru procesu. Mianowicie, zamiast skrawania rozpoczyna się przepychanie łyżki z urobkiem przez powstały nasyp. Wykonując obrót łyżką względem ramienia, można urabiać grunt wybierając go porcjami (rys. 2.3c). W początkowej fazie, charakter tego procesu jest zbliżony do skrawania. W fazach dalszych przypomina przepychanie łyżki przez zwał.
2.3.Praca koparek w kamieniołomach
Podstawowym
pasma złoża, które tworząc skibę wypełnia łyżkę (rys. 2.3a). Może ona być wypełniona nie tylko w wyniku skrawania, bowiem obsypujący się grunt, zwłaszcza gdy urobisko jest strome, może wypełnić łyżkę przed zakończeniem procesu (rys. 2.3b).<br>Powstaje wówczas przed łyżką lub nad łyżką zwał, co powoduje zmianę charakteru procesu. Mianowicie, zamiast skrawania rozpoczyna się przepychanie łyżki z urobkiem przez powstały nasyp. Wykonując obrót łyżką względem ramienia, można urabiać grunt wybierając go porcjami (rys. 2.3c). W początkowej fazie, charakter tego procesu jest zbliżony do skrawania. W fazach dalszych przypomina przepychanie łyżki przez zwał.<br>&lt;tit1&gt;2.3.Praca koparek w kamieniołomach&lt;/&gt;<br>Podstawowym
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego