Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 03.22
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
Jest jedynym krajem, który upiera się przy Nicei, przy zasadzie potrójnej większości.
Argumentował, że nie można za sukces polityki zagranicznej uznać sytuacji, w której "ze wszystkimi sąsiadami jesteśmy w niezgodzie". - Apeluję, by nie stawiać rządowi zbyt wysokiej poprzeczki - mówił Olechowski.
Jego wystąpienie sprowokowało do polemiki Rokitę, autora słynnego już hasła "Nicea albo śmierć". Zarzucił on byłemu szefowi MSZ, że jest anachroniczny, bo wierzy w mity polityki zagranicznej, charakterystyczne dla polskiej dyplomacji z początku lat 90., m.in. w mit potęgi, mit grzeczności oraz mit mędrców ustalających zasady tej polityki.
Przejawem wiary w mit potęgi, ciągnął Rokita, jest wzywanie do podporządkowania się
Jest jedynym krajem, który upiera się przy &lt;name type="place"&gt;Nicei&lt;/&gt;, przy zasadzie potrójnej większości.&lt;/&gt;<br>Argumentował, że nie można za sukces polityki zagranicznej uznać sytuacji, w której &lt;q&gt;"ze wszystkimi sąsiadami jesteśmy w niezgodzie"&lt;/&gt;. &lt;q&gt;- Apeluję, by nie stawiać rządowi zbyt wysokiej poprzeczki&lt;/&gt; - mówił &lt;name type="person"&gt;Olechowski&lt;/&gt;.<br>Jego wystąpienie sprowokowało do polemiki &lt;name type="person"&gt;Rokitę&lt;/&gt;, autora słynnego już hasła &lt;q&gt;"&lt;name type="place"&gt;Nicea&lt;/&gt; albo śmierć"&lt;/&gt;. Zarzucił on byłemu szefowi &lt;name type="org"&gt;MSZ&lt;/&gt;, że jest anachroniczny, bo wierzy w mity polityki zagranicznej, charakterystyczne dla polskiej dyplomacji z początku lat 90., m.in. w mit potęgi, mit grzeczności oraz mit mędrców ustalających zasady tej polityki.<br>Przejawem wiary w mit potęgi, ciągnął &lt;name type="person"&gt;Rokita&lt;/&gt;, jest wzywanie do podporządkowania się
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego