Typ tekstu: Książka
Autor: Malik Krystyna Raciborska Maria
Tytuł: Przewodnik po Polsce - cz. 1
Rok: 1997
niegdyś miasto, przy drodze Opole - Prudnik. W 1763-1853 fabryka fajansów. Zamek poł. XVII w., w którym technikum ogrodnicze. Obok park o bogatym drzewostanie. Barokowy kościół XVII w., piękne dekoracje stiukowe.
GWOŹDZICE. Od trasy na zach. duży obszar lasów iglastych i mieszanych na polodowcowych piaszczystych terenach, rozpościerających się aż po Niemodlin.
KRAPKOWICE (158m, 20100mk.), m. położ. na lewym brzegu Odry, przy ujściu rz. Osobłogi, na wzgórzu zbud. z wapienia muszlowego. Ośrodek przemysłu papierniczego, obuwniczego (zakłady "Otmęt'') i maszynowego.
Prawa miejskie 1275 od ks. Władysława opolskiego. Zniszczone w okresie wojen husyckich (1428) i w wojnie 30-letniej. Po wygaśnięciu linii książąt opolskich
niegdyś miasto, przy drodze Opole - Prudnik. W 1763-1853 fabryka fajansów. Zamek poł. XVII w., w którym technikum ogrodnicze. Obok park o bogatym drzewostanie. Barokowy kościół XVII w., piękne dekoracje stiukowe. <br>GWOŹDZICE. Od trasy na zach. duży obszar lasów iglastych i mieszanych na polodowcowych piaszczystych terenach, rozpościerających się aż po Niemodlin. <br>KRAPKOWICE (158m, 20100mk.), m. położ. na lewym brzegu Odry, przy ujściu rz. Osobłogi, na wzgórzu zbud. z wapienia muszlowego. Ośrodek przemysłu papierniczego, obuwniczego (zakłady "Otmęt'') i maszynowego. <br>Prawa miejskie 1275 od ks. Władysława opolskiego. Zniszczone w okresie wojen husyckich (1428) i w wojnie 30-letniej. Po wygaśnięciu linii książąt opolskich
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego