Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Z pola walki
Nr: 1
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1964
społeczno-politycznej reżimu pomajowego. Tezy czerwcowe uważane były za jeden z głównych dokumentów programowych frakcji większościowej KC i były namiętnie zwalczane przez zwolenników mniejszości.
Uzasadniały one po raz pierwszy w Polsce faszystowskiej charakter przewrotu Piłsudskiego i posłużyły za podstawę dla oceny sytuacji w kraju opracowanej przez Komitet Wykonawczy Międzynarodówki Komunistycznej. Oceniając istotę faszyzmu, podkreślały, że jego bazę klasową stanowi kapitał monopolistyczny i obszarnictwo. Podgląd ten, potwierdzony doświadczeniami dziejowymi, odbiegał od popularnych wówczas w polskim i międzynarodowym ruchu komunistycznym poglądów, głoszących, że faszyzm wyraża reakcyjny ruch drobnomieszczański, wykorzystywany przez burżuazję.
Program sanacji kapitalizmu, reprezentowany przez obóz Piłsudskiego, był oceniany w tezach jako
społeczno-politycznej reżimu pomajowego. Tezy czerwcowe uważane były za jeden z głównych dokumentów programowych frakcji większościowej KC i były namiętnie zwalczane przez zwolenników mniejszości.<br>Uzasadniały one po raz pierwszy w Polsce faszystowskiej charakter przewrotu Piłsudskiego i posłużyły za podstawę dla oceny sytuacji w kraju opracowanej przez Komitet Wykonawczy Międzynarodówki Komunistycznej. Oceniając istotę faszyzmu, podkreślały, że jego bazę klasową stanowi kapitał monopolistyczny i obszarnictwo. Podgląd ten, potwierdzony doświadczeniami dziejowymi, odbiegał od popularnych wówczas w polskim i międzynarodowym ruchu komunistycznym poglądów, głoszących, że faszyzm wyraża reakcyjny ruch drobnomieszczański, wykorzystywany przez burżuazję.<br>Program sanacji kapitalizmu, reprezentowany przez obóz Piłsudskiego, był oceniany w tezach jako
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego