Typ tekstu: Książka
Autor: Falińska Krystyna
Tytuł: Ekologia roślin
Rok wydania: 1997
Rok powstania: 1996
tej właściwości, która w okresach niekorzystnych dla rozwoju roślin (np. przymrozków lub suszy) umożliwia im przetrwanie. O słuszności takiego ujęcia świadczy fakt, że flory poszczególnych obszarów klimatycznych różnią się spektrami biologicznymi (Ryc. 2.27).
Spektrum biologiczne jest to udział różnych form życiowych roślin w zbiorowiskach lub we florze jakiegoś obszaru. Odzwierciedla stopień przytosowania roślinności do warunków środowiskowych, zwłaszcza czynników klimatycznych. W badaniach ekologicznych spektra są stosowane w analizach porównawczych zbiorowisk różnych środowisk (patrz: część3).
RAUNKIAER (1934) wyróżnił sześć podstawowych typów form życia. W kolejnych dziesięcioleciach wzbogacano i rozbudowywano ten system (Tab.2.10), lecz jego główne założenia pozostały bez zmian.

FORMY
tej właściwości, która w okresach niekorzystnych dla rozwoju roślin (np. przymrozków lub suszy) umożliwia im przetrwanie. O słuszności takiego ujęcia świadczy fakt, że flory poszczególnych obszarów klimatycznych różnią się spektrami biologicznymi (Ryc. 2.27). <br>Spektrum biologiczne jest to udział różnych form życiowych roślin w zbiorowiskach lub we florze jakiegoś obszaru. Odzwierciedla stopień przytosowania roślinności do warunków środowiskowych, zwłaszcza czynników klimatycznych. W badaniach ekologicznych spektra są stosowane w analizach porównawczych zbiorowisk różnych środowisk (patrz: część3).<br>RAUNKIAER (1934) wyróżnił sześć podstawowych typów form życia. W kolejnych dziesięcioleciach wzbogacano i rozbudowywano ten system (Tab.2.10), lecz jego główne założenia pozostały bez zmian.<br><br>&lt;tit&gt;FORMY
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego