Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Wszechświat
Nr: 7-8
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1958
ten z kolei odpowiada na inne fale niż ucho. Fale zapachowe spowodowane byłyby falami wysyłanymi przez drobiny substancji zapachowej jako skutek wahań elektronów w cząsteczkach. Wrażenia węchowe byłyby następstwem drgań elektronów w cząsteczkach substancji zapachowych. Teoria ta daje wiele ciekawych perspektyw ale z braku miejsca nie będę jej szerzej omawiać.
Reasumując można powiedzieć, że gdy początkowo zjawisko odczuwania zapachów tłumaczono chemicznymi reakcjami między cząsteczkami substancji zapachowych a fizjologicznym receptorem, w nowszych czasach wysunęły się raczej na pierwszy plan fizyczne wyjaśnienia tego zjawiska pod wpływem postępujących wiadomości o międzycząsteczkowych siłach, budowie cząsteczki i teorii elektronowej wiązania chemicznego.

Elżbieta Kudla (Nowe Tychy)
GIEZ
ten z kolei odpowiada na inne fale niż ucho. Fale zapachowe spowodowane byłyby falami wysyłanymi przez drobiny substancji zapachowej jako skutek wahań elektronów w cząsteczkach. Wrażenia węchowe byłyby następstwem drgań elektronów w cząsteczkach substancji zapachowych. Teoria ta daje wiele ciekawych perspektyw ale z braku miejsca nie będę jej szerzej omawiać.<br> Reasumując można powiedzieć, że gdy początkowo zjawisko odczuwania zapachów tłumaczono chemicznymi reakcjami między cząsteczkami substancji zapachowych a fizjologicznym receptorem, w nowszych czasach wysunęły się raczej na pierwszy plan fizyczne wyjaśnienia tego zjawiska pod wpływem postępujących wiadomości o międzycząsteczkowych siłach, budowie cząsteczki i teorii elektronowej wiązania chemicznego.&lt;/&gt;<br><br>&lt;div type="art" sex="f"&gt;&lt;au&gt;Elżbieta Kudla&lt;/&gt; (Nowe Tychy)<br>&lt;tit&gt;GIEZ
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego