Typ tekstu: Książka
Autor: Pietrzak Bogusław, Polański Zbigniew
Tytuł: System finansowy w Polsce
Rok: 1997
zakłady ubezpieczeniowe zapewniają świadczenie dochodów zastępczych w przypadku utraty lub zmniejszenia dochodów własnych, np. na skutek osiągnięcia wieku emerytalnego lub na skutek choroby. Natomiast świadczenia dodatkowe wymagają dodatkowych oszczędności, np. w ramach funduszy emerytalnych. Wybór określonej koncepcji systemu ubezpieczeń społecznych zależy od akceptowanej społecznie i uzasadnionej ekonomicznie skali redystrybucji budżetowej.
Redystrybucja dochodów na rzecz jednostek (gospodarstw domowych) jest realizowana również przez system zabezpieczenia społecznego oparty na funduszach publicznych, z których wypłaca się różnego rodzaju zasiłki i zapomogi, np. dla bezrobotnych, dla pracowników firm ogłaszających upadłość.
Świadczenia wypłacane przez oba wymienione wyżej systemy są tzw. transferami socjalnymi, które można podzielić na:
- zastępujące dochód
zakłady ubezpieczeniowe zapewniają świadczenie dochodów zastępczych w przypadku utraty lub zmniejszenia dochodów własnych, np. na skutek osiągnięcia wieku emerytalnego lub na skutek choroby. Natomiast świadczenia dodatkowe wymagają dodatkowych oszczędności, np. w ramach funduszy emerytalnych. Wybór określonej koncepcji systemu ubezpieczeń społecznych zależy od akceptowanej społecznie i uzasadnionej ekonomicznie skali redystrybucji budżetowej.<br>Redystrybucja dochodów na rzecz jednostek (gospodarstw domowych) jest realizowana również przez system zabezpieczenia społecznego oparty na funduszach publicznych, z których wypłaca się różnego rodzaju zasiłki i zapomogi, np. dla bezrobotnych, dla pracowników firm ogłaszających upadłość.<br>Świadczenia wypłacane przez oba wymienione wyżej systemy są tzw. transferami socjalnymi, które można podzielić na:<br>- zastępujące dochód
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego