Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
popierany przez Kazimierza Wielkiego - doprowadził do wojny Polski z Czechami. W 1348 r. Karol IV Luksemburski - syn i następca Jana na tronie czeskim, wybrany jednocześnie cesarzem niemieckim - wcielił Śląsk do korony czeskiej. Równocześnie w traktacie pokojowym, zawartym w Namysłowie, Karol IV zrzekł się pretensji do Mazowsza, Kazimierz zaś praw do Śląska. Monarcha polski nie zaniechał jednak myśli o tej dzielnicy - zajął ziemię wschowską i prosił papieża o zwolnienie z niekorzystnych zobowiązań.
Mimo to Śląsk odłączył się od Królestwa Polskiego na długie wieki, choć cały czas utrzymywał silne więzi kulturalne i gospodarcze z Polską.

Przyłączenie Rusi Halickiej. W okresie rozbicia dzielnicowego Polska
popierany przez Kazimierza Wielkiego - doprowadził do wojny Polski z Czechami. W 1348 r. Karol IV Luksemburski - syn i następca Jana na tronie czeskim, wybrany jednocześnie cesarzem niemieckim - wcielił Śląsk do korony czeskiej. Równocześnie w traktacie pokojowym, zawartym w Namysłowie, Karol IV zrzekł się pretensji do Mazowsza, Kazimierz zaś praw do Śląska. Monarcha polski nie zaniechał jednak myśli o tej dzielnicy - zajął ziemię wschowską i prosił papieża o zwolnienie z niekorzystnych zobowiązań.<br>Mimo to Śląsk odłączył się od Królestwa Polskiego na długie wieki, choć cały czas utrzymywał silne więzi kulturalne i gospodarcze z Polską.<br><br>Przyłączenie Rusi Halickiej. W okresie rozbicia dzielnicowego Polska
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego