Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
w., rozwinął się pod wpływem garncarzy rzeszowskich, którzy osiedlili się w Łążku przekształcając przyniesione motywy. Zwłaszcza charakterystyczne były tu sylwetka ptaka i elementy spirali łączone z roślinnymi, malowane rożkiem i pędzlem.
Podobne motywy stosowali garncarze z Wyszkowa i Pułtuska, ale zaznaczając kontury rytem odsłaniającym ciemny kolor gliny pod warstwa pobiałki.Technikę tę zwano flamerowaniem.
Na Kaszubach kilka pokoleń garncarzy z rodziny Neclów kontynuuje w Chmielnie charakterystyczne

dla nich zdobnictwo, m.in. z motywem rybiej łuski. Obok pobiałki stosują zieleń, brąz, kolor niebieski, a z rzadka i fioletowy.
W ceramice naszej przeważają w zdobnictwie motywy geometryczne i roślinne, także zwierzęce: ptaki, kury
w., rozwinął się pod wpływem garncarzy rzeszowskich, którzy osiedlili się w Łążku przekształcając przyniesione motywy. Zwłaszcza charakterystyczne były tu sylwetka ptaka i elementy spirali łączone z roślinnymi, malowane rożkiem i pędzlem. <br>Podobne motywy stosowali garncarze z Wyszkowa i Pułtuska, ale zaznaczając kontury rytem odsłaniającym ciemny kolor gliny pod warstwa pobiałki.Technikę tę zwano flamerowaniem. <br>Na Kaszubach kilka pokoleń garncarzy z rodziny Neclów kontynuuje w Chmielnie charakterystyczne <br>&lt;page nr=261&gt;<br> dla nich zdobnictwo, m.in. z motywem rybiej łuski. Obok pobiałki stosują zieleń, brąz, kolor niebieski, a z rzadka i fioletowy. <br>W ceramice naszej przeważają w zdobnictwie motywy geometryczne i roślinne, także zwierzęce: ptaki, kury
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego