Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
być w całym państwie" - czytamy w Statutach Kazimierza Wielkiego , w których uznano własny pieniądz za symbol suwerenności.

Dotychczas stosowano w Polsce niepisane prawo zwyczajowe - różne dla poszczególnych dzielnic, nie pasujące zatem do potrzeb zjednoczonego państwa. Jego spisania i uwspółcześnienia podjął się na polecenie króla arcybiskup gnieźnieński, Jarosław Bogoria ze Skotnik. W rezultacie powstały dwa statuty - dla Małopolski i dla Wielkopolski. Uszanowano w nich odrębności prawne tych prowincji, a także wprowadzono dodatkowe przepisy obowiązujące w całym Królestwie.

Równolegle z uporządkowaniem prawa dokonano reformy sądownictwa. Dla możnych i rycerstwa Kazimierz utworzył sądy karne starostów, tzw. sądy grodzkie.
Dla mieszczan i chłopów ustanowił zaś w
być w całym państwie" - czytamy w Statutach Kazimierza Wielkiego , w których uznano własny pieniądz za symbol suwerenności.<br><br>Dotychczas stosowano w Polsce niepisane prawo zwyczajowe - różne dla poszczególnych dzielnic, nie pasujące zatem do potrzeb zjednoczonego państwa. Jego spisania i uwspółcześnienia podjął się na polecenie króla arcybiskup gnieźnieński, Jarosław Bogoria ze Skotnik. W rezultacie powstały dwa statuty - dla Małopolski i dla Wielkopolski. Uszanowano w nich odrębności prawne tych prowincji, a także wprowadzono dodatkowe przepisy obowiązujące w całym Królestwie.<br><br>Równolegle z uporządkowaniem prawa dokonano reformy sądownictwa. Dla możnych i rycerstwa Kazimierz utworzył sądy karne starostów, tzw. sądy grodzkie.<br>Dla mieszczan i chłopów ustanowił zaś w
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego