Typ tekstu: Książka
Autor: Bojarska Teresa
Tytuł: Świtanie, przemijanie
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1980
na niego czekać.
Gawlikowa bladła, milkła. Potem rzucała w stronę Surmy kose spojrzenie, a kiedy sądziła, że nie widzi, wzruszała ramionami.
- Co to się z ludźmi nawyrabiało. Całkiem podurnieli. Pan Surma, za przeproszeniem, też. Chocia dziedzicowy cioteczny brat. Dzieciakiem go pamiętam, o tylim. A tera dla bolszewików robi, im służy. Wstyd.
- Gawlikowa, tak nie można - broniła Surmy Marta. - Ziemia to święta rzecz. I nie wolno pozwolić, żeby głód. Nie wyjałowić.
- Dla chamów się starać?
- Dla ludzi. Dla narodu, dla wszystkich. To jest...

- Złodziejstwo i już! Wedle mojego rozumu lepciejszy głód, niźli dziedzicową ziemię chłopom na zmarnowanie.
- Nie zmarnują. Nauczą się gospodarzyć
na niego czekać.<br> Gawlikowa bladła, milkła. Potem rzucała w stronę Surmy kose spojrzenie, a kiedy sądziła, że nie widzi, wzruszała ramionami.<br> - Co to się z ludźmi nawyrabiało. Całkiem podurnieli. Pan Surma, za przeproszeniem, też. Chocia dziedzicowy cioteczny brat. Dzieciakiem go pamiętam, o tylim. A tera dla bolszewików robi, im służy. Wstyd.<br> - Gawlikowa, tak nie można - broniła Surmy Marta. - Ziemia to święta rzecz. I nie wolno pozwolić, żeby głód. Nie wyjałowić.<br> - Dla chamów się starać?<br> - Dla ludzi. Dla narodu, dla wszystkich. To jest...<br><br> - Złodziejstwo i już! Wedle mojego rozumu lepciejszy głód, niźli dziedzicową ziemię chłopom na zmarnowanie.<br> - Nie zmarnują. Nauczą się gospodarzyć
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego