Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 11.05
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
badań prenatalnych

Rodzice, którym urodziło się chore dziecko, żądają od szpitala 1,7 mln zł odszkodowania. Białostocki sąd orzeknie, czy szpital zapłaci za odmowę badań prenatalnych i zlekceważenie praw pacjenta.
To pierwsza taka sprawa w Polsce. Kobieta z Łomży domagała się badań prenatalnych, by na ich podstawie zdecydować o ewentualnej aborcji. Jej pierwsze dziecko urodziło się z rzadką wadą genetyczną - hypohondroplazją. Objawia się ona deformacją i niedorozwojem kończyn. Chorzy osiągają tylko 90 cm wzrostu, cierpią na przykurcze i bóle stawów.
Dzieci wymagają stałej opieki. Ich rozwój intelektualny przebiega normalnie.
Lekarz po badaniu USG stwierdził, że nie ma powodu do obaw, chociaż
badań prenatalnych&lt;/&gt;<br><br>Rodzice, którym urodziło się chore dziecko, żądają od szpitala 1,7 mln zł odszkodowania. Białostocki sąd orzeknie, czy szpital zapłaci za odmowę badań prenatalnych i zlekceważenie praw pacjenta.<br>To pierwsza taka sprawa w &lt;name type="place"&gt;Polsce&lt;/&gt;. Kobieta z &lt;name type="place"&gt;Łomży&lt;/&gt; domagała się badań prenatalnych, by na ich podstawie zdecydować o ewentualnej aborcji. Jej pierwsze dziecko urodziło się z rzadką wadą genetyczną - hypohondroplazją. Objawia się ona deformacją i niedorozwojem kończyn. Chorzy osiągają tylko 90 cm wzrostu, cierpią na przykurcze i bóle stawów.<br>Dzieci wymagają stałej opieki. Ich rozwój intelektualny przebiega normalnie.<br>Lekarz po badaniu USG stwierdził, że nie ma powodu do obaw, chociaż
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego