Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Podhalański
Nr: 13 / 14
Miejsce wydania: Zakopane
Rok: 1999
dostosowane kształtem i barwą do jaj, które znajdują się w cudzym gnieździe. Podobieństwo jest tak wielkie, że gospodarz nie zauważa podrzutka i traktuje go jak swoje potomstwo.
Kukułka podrzuca jajo pod nieobecność wysiadującego ptaka. Wyrzuca jedno ze znajdujących się tam jaj i wsadza w jego miejsce własne.
Zdarza się, że "adoptowana" kukułka po pewnym czasie przerasta swojego przybranego rodzica. Młode pisklęta kukułek są dla swojego rodzeństwa bezlitosne. Korzystając ze swojej fizycznej przewagi, wyrzucają z gniazda pozostałe jaja czy pisklęta.

Kraszanka w naturze

Wyjaśnienie różnorodności barw i wzorów u ptaków jest niestety prozaiczne. Uformowane w jajniku jajo odbywa wzdłuż jajowodu swoją podróż
dostosowane kształtem i barwą do jaj, które znajdują się w cudzym gnieździe. Podobieństwo jest tak wielkie, że gospodarz nie zauważa podrzutka i traktuje go jak swoje potomstwo.<br>Kukułka podrzuca jajo pod nieobecność wysiadującego ptaka. Wyrzuca jedno ze znajdujących się tam jaj i wsadza w jego miejsce własne.<br>Zdarza się, że "adoptowana" kukułka po pewnym czasie przerasta swojego przybranego rodzica. Młode pisklęta kukułek są dla swojego rodzeństwa bezlitosne. Korzystając ze swojej fizycznej przewagi, wyrzucają z gniazda pozostałe jaja czy pisklęta.<br><br>&lt;tit&gt;Kraszanka w naturze&lt;/&gt;<br><br>Wyjaśnienie różnorodności barw i wzorów u ptaków jest niestety prozaiczne. Uformowane w jajniku jajo odbywa wzdłuż jajowodu swoją podróż
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego