Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Podhalański
Nr: 13 / 14
Miejsce wydania: Zakopane
Rok: 1999
dostosowane kształtem i barwą do jaj, które znajdują się w cudzym gnieździe. Podobieństwo jest tak wielkie, że gospodarz nie zauważa podrzutka i traktuje go jak swoje potomstwo.
Kukułka podrzuca jajo pod nieobecność wysiadującego ptaka. Wyrzuca jedno ze znajdujących się tam jaj i wsadza w jego miejsce własne.
Zdarza się, że "adoptowana" kukułka po pewnym czasie przerasta swojego przybranego rodzica. Młode pisklęta kukułek są dla swojego rodzeństwa bezlitosne. Korzystając ze swojej fizycznej przewagi, wyrzucają z gniazda pozostałe jaja czy pisklęta.

Kraszanka w naturze

Wyjaśnienie różnorodności barw i wzorów u ptaków jest niestety prozaiczne. Uformowane w jajniku jajo odbywa wzdłuż jajowodu swoją podróż
dostosowane kształtem i barwą do jaj, które znajdują się w cudzym gnieździe. Podobieństwo jest tak wielkie, że gospodarz nie zauważa podrzutka i traktuje go jak swoje potomstwo.<br>Kukułka podrzuca jajo pod nieobecność wysiadującego ptaka. Wyrzuca jedno ze znajdujących się tam jaj i wsadza w jego miejsce własne.<br>Zdarza się, że "adoptowana" kukułka po pewnym czasie przerasta swojego przybranego rodzica. Młode pisklęta kukułek są dla swojego rodzeństwa bezlitosne. Korzystając ze swojej fizycznej przewagi, wyrzucają z gniazda pozostałe jaja czy pisklęta.<br><br>&lt;tit&gt;Kraszanka w naturze&lt;/&gt;<br><br>Wyjaśnienie różnorodności barw i wzorów u ptaków jest niestety prozaiczne. Uformowane w jajniku jajo odbywa wzdłuż jajowodu swoją podróż
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!