Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
a naiwność i pewność siebie generałów tak olbrzymia, iż "kiedyś wykorzystano by w tym samym celu (wybuchu konfliktu) inny przypadek"#pisze Demandt. Sięga on zresztą raz po raz do wywodów innych historyków, zabawiających się chętnie w grę intelektualną zwaną historią alternatywną.
Geoffrey Parker (1976) w przypadku podboju Anglii przez "niezwyciężoną armadę" Filipa II przewidywał możliwość nie tylko zwycięstwa kontrreformacji w Niemczech, ale i hiszpańskiego władztwa również nad Ameryką Północną. Puszczając dalej wodze fantazji, można by powiedzieć, iż wówczas nie powstałoby pierwsze imperium białych ludzi za oceanem w postaci Stanów Zjednoczonych.
Bez interwencji zaś USA w obie wojny światowe zgoła inaczej wyglądałyby
a naiwność i pewność siebie generałów tak olbrzymia, iż "kiedyś wykorzystano by w tym samym celu (wybuchu konfliktu) inny przypadek"#pisze Demandt. Sięga on zresztą raz po raz do wywodów innych historyków, zabawiających się chętnie w grę intelektualną zwaną historią alternatywną.<br>Geoffrey Parker (1976) w przypadku podboju Anglii przez "niezwyciężoną armadę" Filipa II przewidywał możliwość nie tylko zwycięstwa kontrreformacji w Niemczech, ale i hiszpańskiego władztwa również nad Ameryką Północną. Puszczając dalej wodze fantazji, można by powiedzieć, iż wówczas nie powstałoby pierwsze imperium białych ludzi za oceanem w postaci Stanów Zjednoczonych.<br>Bez interwencji zaś USA w obie wojny światowe zgoła inaczej wyglądałyby
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego