Typ tekstu: Książka
Autor: Zięba Maciej
Tytuł: Niezwykły pontyfikat
Rok: 1997
sens, ale że zarazem warunkiem poszukiwania i odkrywania prawdy jest poszanowanie wolności. Tak jak wolność jest konieczna, żeby dążyć do prawdy, tak samo wolność nabiera kształtu dopiero wtedy, kiedy jest skierowana ku prawdzie. Inaczej zamienia się w samowolę, która stara się sankcjonować amoralne decyzje, a w życiu społecznym prowadzi do atomizacji i anarchii.
Jeżeli dobrze rozumiem, odróżnia Ojciec - za Janem Pawłem II - dwa rodzaje wolności: wolność rozumianą jako wewnętrzną relację między wolą człowieka a wartościami takimi jak prawda czy dobro oraz wolność rozumianą w sensie ściśle politycznym?
Tak, to trafna uwaga. Pewna płytkość liberalnego myślenia o wolności bierze się stąd, że
sens, ale że zarazem warunkiem poszukiwania i odkrywania prawdy jest poszanowanie wolności. Tak jak wolność jest konieczna, żeby dążyć do prawdy, tak samo wolność nabiera kształtu dopiero wtedy, kiedy jest skierowana ku prawdzie. Inaczej zamienia się w samowolę, która stara się sankcjonować amoralne decyzje, a w życiu społecznym prowadzi do atomizacji i anarchii. <br>Jeżeli dobrze rozumiem, odróżnia Ojciec - za Janem Pawłem II - dwa rodzaje wolności: wolność rozumianą jako wewnętrzną relację między wolą człowieka a wartościami takimi jak prawda czy dobro oraz wolność rozumianą w sensie ściśle politycznym?<br>Tak, to trafna uwaga. Pewna płytkość liberalnego myślenia o wolności bierze się stąd, że
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego