Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 10.02 (40)
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
podatny grunt. Podobieństwo języków i, co ważne, życzliwy stosunek armii rosyjskiej, która kilka razy w XIX w. przemaszerowała przez Łemkowszczyznę, spowodowały, że ruch rusofilski zyskiwał sobie coraz większe grono zwolenników. Całe wsie razem z proboszczami przechodziły na prawosławie.

Proruskie sympatie i wpływy Kościoła prawosławnego nie mogły podobać się katolickiej administracji austro-węgierskiej. Już w 1913 r. władze sporządziły listę Rusinów, których podejrzewano o sprzyjanie Rosji. Jeszcze przed wybuchem wojny wielu Łemków, zwłaszcza duchownych, nauczycieli i przedstawicieli nielicznej w tamtym okresie inteligencji łemkowskiej, zostało aresztowanych. Sądy zazwyczaj wydawały tylko jeden wyrok: kara śmierci.

Wzmożenie represji wobec ludności łemkowskiej nastąpiło w 1915 r. Wtedy
podatny grunt. Podobieństwo języków i, co ważne, życzliwy stosunek armii rosyjskiej, która kilka razy w XIX w. przemaszerowała przez Łemkowszczyznę, spowodowały, że ruch rusofilski zyskiwał sobie coraz większe grono zwolenników. Całe wsie razem z proboszczami przechodziły na prawosławie.<br><br>Proruskie sympatie i wpływy Kościoła prawosławnego nie mogły podobać się katolickiej administracji austro-węgierskiej. Już w 1913 r. władze sporządziły listę Rusinów, których podejrzewano o sprzyjanie Rosji. Jeszcze przed wybuchem wojny wielu Łemków, zwłaszcza duchownych, nauczycieli i przedstawicieli nielicznej w tamtym okresie inteligencji łemkowskiej, zostało aresztowanych. Sądy zazwyczaj wydawały tylko jeden wyrok: kara śmierci.<br><br>Wzmożenie represji wobec ludności łemkowskiej nastąpiło w 1915 r. Wtedy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego