Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Podhalański
Nr: 13 / 14
Miejsce wydania: Zakopane
Rok: 1999
lub czarne. Często barwa i wzory stanowią dobry kamuflaż w otoczeniu. Bywa też, że przy dużym zagęszczeniu gniazd, indywidualny wzór na skorupce, pozwala łatwiej dotrzeć rodzicom do swojej siedziby.
Za to ptaki gniazdujące w dziuplach mają najczęściej jaja białe. Ponoć dzięki temu jaja są bardziej zauważalne w ciemnościach. Nietypową różową barwą skorupki może pochwalić się nasz rodzimy zaganiacz. Kusaki natomiast znoszą jaja prawie czarne.
Różnią się też jaja kształtami. Sowy czy sokoły mają na przykład jaja zupełnie okrągłe, jaja czajek są za to wybitnie stożkowate.
Beata Zalot

Dziękuję panu Włodzimierzowi Cichockiemu - kustoszowi działu przyrodniczego w Muzeum Tatrzańskim za pomoc w zebraniu
lub czarne. Często barwa i wzory stanowią dobry kamuflaż w otoczeniu. Bywa też, że przy dużym zagęszczeniu gniazd, indywidualny wzór na skorupce, pozwala łatwiej dotrzeć rodzicom do swojej siedziby.<br>Za to ptaki gniazdujące w dziuplach mają najczęściej jaja białe. Ponoć dzięki temu jaja są bardziej zauważalne w ciemnościach. Nietypową różową barwą skorupki może pochwalić się nasz rodzimy zaganiacz. Kusaki natomiast znoszą jaja prawie czarne.<br>Różnią się też jaja kształtami. Sowy czy sokoły mają na przykład jaja zupełnie okrągłe, jaja czajek są za to wybitnie stożkowate.<br>&lt;au&gt;Beata Zalot&lt;/&gt;<br><br>Dziękuję panu Włodzimierzowi Cichockiemu - kustoszowi działu przyrodniczego w Muzeum Tatrzańskim za pomoc w zebraniu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego