Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
bodźce świetlne odbierane i przekazywane przez siatkówkę oka.
Zawiązek szyszynki powstaje z ektodermy nerwowej w postaci nieparzystego uwypuklenia sklepienia międzymózgowia. Największy stopień rozwoju osiąga gruczoł u młodych zwierząt; uwstecznia się on z wiekiem (inwolucja).
Szyszynka jest otoczona torebką łącznotkankową, od której wnikają w głąb narządu niepełne przegrody łącznotkankowe z komórkami barwnikowymi i włóknami siateczkowymi, tworzące rusztowanie dla miąższu. Miąższ składa się z syncytium utworzonego ze wszystkich rodzajów komórek glejowych, z wyjątkiem astrocytów krótkowypustkowych. W oczkach sieci utworzonej przez duże astrocyty włókienkowe znajdują się swoiste dla narządu komórki szyszynki - pinealocyty (ryc. 45).
Pinealocyty, jako rozwojowe formy komórek fotoreceptorowych niższych kręgowców, zachowały pewne
bodźce świetlne odbierane i przekazywane przez siatkówkę oka.<br>Zawiązek szyszynki powstaje z ektodermy nerwowej w postaci nieparzystego uwypuklenia sklepienia międzymózgowia. Największy stopień rozwoju osiąga gruczoł u młodych zwierząt; uwstecznia się on z wiekiem (inwolucja).<br>Szyszynka jest otoczona torebką łącznotkankową, od której wnikają w głąb narządu niepełne przegrody łącznotkankowe z komórkami barwnikowymi i włóknami siateczkowymi, tworzące rusztowanie dla miąższu. Miąższ składa się z syncytium utworzonego ze wszystkich rodzajów komórek glejowych, z wyjątkiem astrocytów krótkowypustkowych. W oczkach sieci utworzonej przez duże astrocyty włókienkowe znajdują się swoiste dla narządu komórki szyszynki - pinealocyty (ryc. 45).<br>Pinealocyty, jako rozwojowe formy komórek fotoreceptorowych niższych kręgowców, zachowały pewne
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego