Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
łodygę, rozbudowaną część fotosyntetyzującą i organy rozrodcze. Tak powstawały wielokomórkowe organizmy roślinne. W przeciwieństwie do zwierząt wielokomórkowych, ich powstanie związane było z bentosem, a nie planktonem. Ich podstawowym rozwiązaniem konstrukcyjnym jest nitkowate lub blaszkowate ułożenie komórek. Roślinom zależy bowiem na maksymalnej powierzchni ciała i biernym utrzymaniu się w strefie dopływu biogenów, a zwierzętom na maksymalnej powierzchni narządów wewnętrznych i umiejętności aktywnego poszukiwania pokarmu.
Glony o liściastych plechach znane są poczynając od późnego wendu (ryc. 12.1).
Ustalenie ich przynależności do poszczególnych grup systematycznych na podstawie materiału kopalnego nie jest łatwe, skoro nie zachowały się nawet narządy rozmnażania.
Podstawowe różnice odnoszą się
łodygę, rozbudowaną część fotosyntetyzującą i organy rozrodcze. Tak powstawały wielokomórkowe organizmy roślinne. W przeciwieństwie do zwierząt wielokomórkowych, ich powstanie związane było z bentosem, a nie planktonem. Ich podstawowym rozwiązaniem konstrukcyjnym jest nitkowate lub blaszkowate ułożenie komórek. Roślinom zależy bowiem na maksymalnej powierzchni ciała i biernym utrzymaniu się w strefie dopływu biogenów, a zwierzętom na maksymalnej powierzchni narządów wewnętrznych i umiejętności aktywnego poszukiwania pokarmu.<br>&lt;page nr=294&gt; Glony o liściastych plechach znane są poczynając od późnego wendu (ryc. 12.1).<br>Ustalenie ich przynależności do poszczególnych grup systematycznych na podstawie materiału kopalnego nie jest łatwe, skoro nie zachowały się nawet narządy rozmnażania.<br>Podstawowe różnice odnoszą się
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego