Typ tekstu: Książka
Autor: Kowalczykowa Alina
Tytuł: Dramat i teatr romantyczny
Rok: 1997
odbiorze dzieła między widzem a czytelnikiem już wtedy, gdy pisał Kordiana. Na początku 9 sceny III aktu car Mikołaj jest sam w "pokoju w Zamku Królewskim"; nasuwa się obraz bogatego wystroju wnętrza, pokoju bądź co bądź w zamku. Car monologuje i dopiero po dłuższej chwili, patrząc na ściany "pył spostrzega brudny" i pająka; komnata jest zapuszczona, symbolicznie odludna. Widz od początku widział taki właśnie pokój, uwaga cara go nie zaskoczy; ale uważny czytelnik przeżyć może szok, gdy pokój przeznaczony w Zamku Królewskim dla cara okaże się komnatą zakurzoną i w pajęczynach.
O tym, że Słowacki wyczuwał świetnie wspomniane różnice, świadczy także
odbiorze dzieła między widzem a czytelnikiem już wtedy, gdy pisał Kordiana. Na początku 9 sceny III aktu car Mikołaj jest sam w "pokoju w Zamku Królewskim"; nasuwa się obraz bogatego wystroju wnętrza, pokoju bądź co bądź w zamku. Car monologuje i dopiero po dłuższej chwili, patrząc na ściany "pył spostrzega brudny" i pająka; komnata jest zapuszczona, symbolicznie odludna. Widz od początku widział taki właśnie pokój, uwaga cara go nie zaskoczy; ale uważny czytelnik przeżyć może szok, gdy pokój przeznaczony w Zamku Królewskim dla cara okaże się komnatą zakurzoną i w pajęczynach.<br>O tym, że Słowacki wyczuwał świetnie wspomniane różnice, świadczy także
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!