Typ tekstu: Książka
Autor: Skrzydło Wiesław
Tytuł: Ustrój polityczny Francji
Rok: 1997
SFIO, ugrupowań centrowych, a jednocześnie stanowił maksimum tego, co mogli przyjąć umiarkowani i inne partie prawicy. Nie był to więc program rewolucyjny, można w nim odnaleźć idee Frontu Ludowego z 1936 r. Miał postępowy charakter i dowodził zwycięstwa koncepcji demokratycznych.
IV Republika powstawała zatem w złożonej sytuacji. Atmosferę tego okresu cechowało rewolucyjne nastawienie, spotykało się akcenty antykapitalistyczne. Powszechne było żądanie zmian i wola budowania nowego ustroju demokratycznego z odsunięciem wielkiego kapitału od wpływu na politykę rządu - czego domagali się ludzie pracy, ale i bez programu Frontu Ludowego - czego obawiała się prawica.
Pierwszym krokiem w kierunku ustanowienia nowego systemu politycznego były przeprowadzone
SFIO, ugrupowań centrowych, a jednocześnie stanowił maksimum tego, co mogli przyjąć umiarkowani i inne partie prawicy. Nie był to więc program rewolucyjny, można w nim odnaleźć idee Frontu Ludowego z 1936 r. Miał postępowy charakter i dowodził zwycięstwa koncepcji demokratycznych.<br>IV Republika powstawała zatem w złożonej sytuacji. Atmosferę tego okresu cechowało rewolucyjne nastawienie, spotykało się akcenty antykapitalistyczne. Powszechne było żądanie zmian i wola budowania nowego ustroju demokratycznego z odsunięciem wielkiego kapitału od wpływu na politykę rządu - czego domagali się ludzie pracy, ale i bez programu Frontu Ludowego - czego obawiała się prawica.<br>Pierwszym krokiem w kierunku ustanowienia nowego systemu politycznego były przeprowadzone
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego