Typ tekstu: Książka
Autor: Choiński Adam
Tytuł: Jeziora kuli ziemskiej
Rok: 2000
bardzo słabo udokumentowane, ponieważ dokładne ich rozpoznanie nie ma większego znaczenia praktycznego. Obserwowano ich tworzenie się jedynie na największych jeziorach, a z uwagi na bardzo małe wartości amplitud są trudne do zarejestrowania. W Bajkale np. zachodzą regularne pływy o okresie 12 godz. 25 min, lecz ich amplituda osiąga jedynie kilka centymetrów (ryc. 45); podobna sytuacja istnieje w obrębie Wielkich Jezior.

Prądy

Prądy występujące w jeziorach można podzielić na: przepływowe, wiatrowe i gęstościowe (konwekcyjne), będące następstwem różnic w zasoleniu wody lub zachodzące w efekcie stratyfikacji termicznej.
Prądy przepływowe tworzą się w wyniku dopływu wód rzeki bądź rzek do jeziora lub, znacznie rzadziej
bardzo słabo udokumentowane, ponieważ dokładne ich rozpoznanie nie ma większego znaczenia praktycznego. Obserwowano ich tworzenie się jedynie na największych jeziorach, a z uwagi na bardzo małe wartości amplitud są trudne do zarejestrowania. W Bajkale np. zachodzą regularne pływy o okresie 12 godz. 25 min, lecz ich amplituda osiąga jedynie kilka centymetrów (ryc. 45); podobna sytuacja istnieje w obrębie Wielkich Jezior. <br><br>&lt;tit&gt;Prądy&lt;/&gt;<br><br>Prądy występujące w jeziorach można podzielić na: przepływowe, wiatrowe i gęstościowe (konwekcyjne), będące następstwem różnic w zasoleniu wody lub zachodzące w efekcie stratyfikacji termicznej.<br>Prądy przepływowe tworzą się w wyniku dopływu wód rzeki bądź rzek do jeziora lub, znacznie rzadziej
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego