Typ tekstu: Książka
Autor: Szymański Wojciech
Tytuł: Chemia jądrowa. Zarys problematyki przemian jądrowych
Rok: 1996
jako emisja cząstki .
Jądra promieniotwórcze charakteryzują się na ogół niższymi energiami wiązania niż jądra trwałe.
Obliczona przez nas energia wiązania w jednostkach u, wzięta ze znakiem przeciwnym, zwana jest defektem masy. Jest to więc różnica między zmierzoną a obliczoną masą atomową zgodnie ze wzorem
Jak stąd widać, wszystkie trwałe jądra charakteryzują się ujemną wartością ((...)) co tłumaczy użycie terminu "defekt''.
Często stosuje się określenie: nadmiar albo eksces masy, definiowany jako różnica między zmierzoną masą a liczbą masową atomu:
Eksces masy jest podawany w tablicach nuklidów najczęściej w mikrojednostkach masy, u, lub ((...)). Stosunek ekscesu masy do liczby masowej nazywa się współczynnikiem upakowania.
Często oznacza
jako emisja cząstki .<br> Jądra promieniotwórcze charakteryzują się na ogół niższymi energiami wiązania niż jądra trwałe.<br> Obliczona przez nas energia wiązania w jednostkach u, wzięta ze znakiem przeciwnym, zwana jest defektem masy. Jest to więc różnica między zmierzoną a obliczoną masą atomową zgodnie ze wzorem<br> Jak stąd widać, wszystkie trwałe jądra charakteryzują się ujemną wartością ((...)) co tłumaczy użycie terminu "defekt''.<br> Często stosuje się określenie: nadmiar albo eksces masy, definiowany jako różnica między zmierzoną masą a liczbą masową atomu:<br> Eksces masy jest podawany w tablicach nuklidów najczęściej w mikrojednostkach masy, u, lub ((...)). Stosunek ekscesu masy do liczby masowej nazywa się współczynnikiem upakowania.<br> Często oznacza
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego