Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
stosując motywy geometryczne, związane z techniką wykonania, wybierania oczek w splocie tiulu. W hafcie barwnym wyróżnia się czarny, o mocno zaznaczonych konturach, wilanowski. Wykonywany przeważnie ściegiem łańcuszkowym zdobił przyramki koszul, a także chust kobiet z Wilanowa i Powsina.
Haft w polskich strojach wyróżniał się wyraźnie zarysowaną sylwetą, zazwyczaj czarną, czasem ciemnoczerwoną. Wielobarwne hafty występowały szczególnie licznie w Małopolsce. Zdobiły poły kaftanów i sukman sądeckich, kołnierze krakowskich kierezji. Czerwone i czerwono-czarne hafty pojawiły się w okolicach Krakowa, czerwone w strojach Lachów sądeckich, na koszulach i chustach kobiecych.
Haft wielobarwny, cieniowany, przyjął się pod wpływem mody miejskiej na początku XIX stulecia. Występował
stosując motywy geometryczne, związane z techniką wykonania, wybierania oczek w splocie tiulu. W hafcie barwnym wyróżnia się czarny, o mocno zaznaczonych konturach, wilanowski. Wykonywany przeważnie ściegiem łańcuszkowym zdobił przyramki koszul, a także chust kobiet z Wilanowa i Powsina. <br>Haft w polskich strojach wyróżniał się wyraźnie zarysowaną sylwetą, zazwyczaj czarną, czasem ciemnoczerwoną. Wielobarwne hafty występowały szczególnie licznie w Małopolsce. Zdobiły poły kaftanów i sukman sądeckich, kołnierze krakowskich kierezji. Czerwone i czerwono-czarne hafty pojawiły się w okolicach Krakowa, czerwone w strojach Lachów sądeckich, na koszulach i chustach kobiecych. <br>Haft wielobarwny, cieniowany, przyjął się pod wpływem mody miejskiej na początku XIX stulecia. Występował
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego