Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
powstawaniem. Najszerzej jest obecnie przyjmowany pogląd, że cyrkulacja monsunowa stanowi fragment ogólnej cyrkulacji atmosfery, a nie tylko cyrkulację o charakterze lokalnym wywołaną wyłącznie przyczynami termicznymi.
Cyrkulacja monsunowa najwyraźniej zaznacza się w szerokościach zwrotnikowych. Największy obszar występowania monsunów obejmuje północną część Oceanu Indyjskiego i przylegające do niego obszary lądowe. Okresową zmianę cyrkulacji powietrza nad obszarami morskimi i sąsiadującymi z nimi lądami obserwuje się w wielu rejonach kuli ziemskiej. Pojawia się ona nie tylko w szerokościach międzyzwrotnikowych, ale także w umiarkowanych, obejmując m.in. północne krańce Europy, rejon Alaski (rys. 8.4.3.1).
Stabilność cyrkulacji monsunowej jest uwarunkowana znaczną stałością układów barycznych
powstawaniem. Najszerzej jest obecnie przyjmowany pogląd, że cyrkulacja monsunowa stanowi fragment ogólnej cyrkulacji atmosfery, a nie tylko cyrkulację o charakterze lokalnym wywołaną wyłącznie przyczynami termicznymi.<br> Cyrkulacja monsunowa najwyraźniej zaznacza się w szerokościach zwrotnikowych. Największy obszar występowania monsunów obejmuje północną część Oceanu Indyjskiego i przylegające do niego obszary lądowe. Okresową zmianę cyrkulacji powietrza nad obszarami morskimi i sąsiadującymi z nimi lądami obserwuje się w wielu rejonach kuli ziemskiej. Pojawia się ona nie tylko w szerokościach międzyzwrotnikowych, ale także w umiarkowanych, obejmując m.in. północne krańce Europy, rejon Alaski (rys. 8.4.3.1).<br> Stabilność cyrkulacji monsunowej jest uwarunkowana znaczną stałością układów barycznych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego