Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 2926
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 2001
Nawet słowianofile uczestniczyli w jego tworzeniu, malgré eux-m me, jak to się stało ze Strachowem w jego niefortunnym artykule "Fatalna kwestia". I Strachow, i Bierdiajew (który na początku XX wieku napisał esej o narodowym charakterze Rosjan i Polaków), i wielu, wielu innych podkreślało indywidualizm, rycerskiego ducha i wyższy typ cywilizacji, jako kuszące stałe cechy "polskości".
Wizerunek Polski stał się w Rosji szczególnie pociągający od czasów odwilży chruszczowowskiej do zwycięstwa "Solidarności". Całe pokolenie "przechorowało" na miłość do Polski jako przekazicielki zachodnich wartości (kino, jazz, teatr). Szczególną rolę odegrało wydawane w języku rosyjskim czasopismo "Polsza".
Rosjanie szukali w Polsce Zachodu i znaleźli
Nawet słowianofile uczestniczyli w jego tworzeniu, &lt;foreign&gt;malgré eux-m me&lt;/&gt;, jak to się stało ze &lt;name type="person"&gt;Strachowem&lt;/&gt; w jego niefortunnym artykule &lt;name type="tit"&gt;"Fatalna kwestia"&lt;/&gt;. I &lt;name type="person"&gt;Strachow&lt;/&gt;, i &lt;name type="person"&gt;Bierdiajew&lt;/&gt; (który na początku XX wieku napisał esej o narodowym charakterze Rosjan i Polaków), i wielu, wielu innych podkreślało indywidualizm, rycerskiego ducha i wyższy typ cywilizacji, jako kuszące stałe cechy "polskości".<br>Wizerunek Polski stał się w Rosji szczególnie pociągający od czasów odwilży chruszczowowskiej do zwycięstwa "Solidarności". Całe pokolenie "przechorowało" na miłość do Polski jako przekazicielki zachodnich wartości (kino, jazz, teatr). Szczególną rolę odegrało wydawane w języku rosyjskim czasopismo &lt;name type="tit"&gt;"Polsza"&lt;/&gt;.<br>Rosjanie szukali w Polsce Zachodu i znaleźli
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego