Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
cieczy. Uzyskane w ten sposób dane umożliwiają wyliczenie wielkości ochładzania według formuły:

gdzie Q oznacza ilość ciepła przypadającą na 1 cm2 powierzchni zbiorniczka w mcal

cmŤ (stała przyrządu), a t oznacza czas spadku temperatury pomiędzy wcześniej wspomnianymi jej wartościami zaznaczonymi na przyrządzie.
Iloraz z podzielenia stałej przyrządu (Q) przez średni czas (t), w ciągu którego menisk cieczy obniży się od działki górnej do dolnej, jest wskaźnikiem wielkości ochładzania zwykle oznaczanym jako H.
Pomiar ochładzania wilgotnego wykonuje się tak samo, jak pomiar wielkości ochładzania suchego, po uprzednim nałożeniu na zbiorniczek z cieczą termometryczną specjalnej „koszulki".
 Czas opadania cieczy w katatermometrze wilgotnym
cieczy. Uzyskane w ten sposób dane umożliwiają wyliczenie wielkości ochładzania według formuły:<br><br>gdzie Q oznacza ilość ciepła przypadającą na 1 cm&lt;hi rend="upper"&gt;2&lt;/&gt; powierzchni zbiorniczka w mcal <br><br> cmŤ (stała przyrządu), a t oznacza czas spadku temperatury pomiędzy wcześniej wspomnianymi jej wartościami zaznaczonymi na przyrządzie.<br> Iloraz z podzielenia stałej przyrządu (Q) przez średni czas (t), w ciągu którego menisk cieczy obniży się od działki górnej do dolnej, jest wskaźnikiem wielkości ochładzania zwykle oznaczanym jako H.<br> Pomiar ochładzania wilgotnego wykonuje się tak samo, jak pomiar wielkości ochładzania suchego, po uprzednim nałożeniu na zbiorniczek z cieczą termometryczną specjalnej &#132;koszulki".<br>  Czas opadania cieczy w katatermometrze wilgotnym
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego