Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kuchnia
Nr: 4
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1999
w latach dwudziestych naszego stulecia również usuwać z niej kości. Peklowanie zalewowe zastąpiono wstrzykiwaniem solanki do tętnicy udowej, po odpowiednim wycięciu szynki z półtuszy.
Wymagania współczesnego konsumenta (wystrzegającego się tłuszczu) i zwiększone zapotrzebowanie na szynkę wpłynęły po II wojnie światowej na zmianę technologii produkcji. Zaczęto szynkę dzielić według zespołu mięśni, czyścić z błon, wstrzykiwać domięśniowo solankę peklującą i sklejać. Leżakowanie zastąpiono masowaniem mięsa w chłodzonych bębnach próżniowych, co znacznie skróciło proces peklowania. Wiele wędlin, nie mających nic wspólnego z szynką, przywłaszczyło sobie jej nazwę, jak chociażby szynka z indyka.
Znawcy uważają, że warstwa tłuszczu na szynce podnosi jej walory smakowe, ponieważ
w latach dwudziestych naszego stulecia również usuwać z niej kości. Peklowanie zalewowe zastąpiono wstrzykiwaniem solanki do tętnicy udowej, po odpowiednim wycięciu szynki z półtuszy.<br>Wymagania współczesnego konsumenta (wystrzegającego się tłuszczu) i zwiększone zapotrzebowanie na szynkę wpłynęły po II wojnie światowej na zmianę technologii produkcji. Zaczęto szynkę dzielić według zespołu mięśni, czyścić z błon, wstrzykiwać domięśniowo solankę peklującą i sklejać. Leżakowanie zastąpiono masowaniem mięsa w chłodzonych bębnach próżniowych, co znacznie skróciło proces peklowania. Wiele wędlin, nie mających nic wspólnego z szynką, przywłaszczyło sobie jej nazwę, jak chociażby szynka z indyka.<br>Znawcy uważają, że warstwa tłuszczu na szynce podnosi jej walory smakowe, ponieważ
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego