Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
tak silne ochłodzenie chmury, by nastąpił w niej rozwój procesu krystalizacji uzyskuje się najczęściej w wyniku posypania chmury od góry tzw. suchym lodem, zestalonym dwutlenkiem węgla. Powietrze w miejscach opadania tego środka chemicznego ulega ochłodzeniu, tworzą się na tym obszarze kryształki lodu naturalnego i w wyniku rozprzestrzenienia się w chmurze dają początek opadowi atmosferycznemu.
W drugim ze wspomnianych sposobów chmurę „obsiewa" się środkiem chemicznym o strukturze kryształków jak najbardziej zbliżonej do struktury naturalnych kryształków lodowych tworzących się w chmurach. Najczęściej w tym celu stosuje się jodek srebra (AgJ), którego kryształki spełniają warunek podobieństwa stosunkowo najlepiej.
W chmurach „ciepłych", a więc
tak silne ochłodzenie chmury, by nastąpił w niej rozwój procesu krystalizacji uzyskuje się najczęściej w wyniku posypania chmury od góry tzw. suchym lodem, zestalonym dwutlenkiem węgla. Powietrze w miejscach opadania tego środka chemicznego ulega ochłodzeniu, tworzą się na tym obszarze kryształki lodu naturalnego i w wyniku rozprzestrzenienia się w chmurze dają początek opadowi atmosferycznemu.<br> W drugim ze wspomnianych sposobów chmurę &#132;obsiewa" się środkiem chemicznym o strukturze kryształków jak najbardziej zbliżonej do struktury naturalnych kryształków lodowych tworzących się w chmurach. Najczęściej w tym celu stosuje się jodek srebra (AgJ), którego kryształki spełniają warunek podobieństwa stosunkowo najlepiej.<br> W chmurach &#132;ciepłych", a więc
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego