Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
mających zapewnić sukces w hodowli. Zaczęto także lepić podobizny leśnych zwierząt oraz jeźdźców na koniach. Na święto Zwiastowania Najświętszej Marii (25 marca) pieczono "bocianie łapy", związane z powrotem wiosny, oraz wyobrażenia bron i sierpów. Na Podlasiu wyrabiano "kozy prostyńskie"; zwyczaj ten zachował się najdłużej w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie je pieczono do niedawna, a sprzedawano właśnie w Prostyni podczas odpustu w dniu Trójcy Świętej.
Figurki modelowano palcami, czasem tylko pomagając sobie nożem. Starano się o wyraz rzeźbionej postaci, podkreślając cechy szczególne, wycięcie szyi konia, rogi jelenia czy kapelusz na głowie pastuszka.

MASKI, PRZEBRANIA, WIDOWISKA
Maska, przebranie, chęć odgrywania roli kogoś innego, to odwieczna
mających zapewnić sukces w hodowli. Zaczęto także lepić podobizny leśnych zwierząt oraz jeźdźców na koniach. Na święto Zwiastowania Najświętszej Marii (25 marca) pieczono "bocianie łapy", związane z powrotem wiosny, oraz wyobrażenia bron i sierpów. Na Podlasiu wyrabiano "kozy prostyńskie"; zwyczaj ten zachował się najdłużej w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie je pieczono do niedawna, a sprzedawano właśnie w Prostyni podczas odpustu w dniu Trójcy Świętej.<br> Figurki modelowano palcami, czasem tylko pomagając sobie nożem. Starano się o wyraz rzeźbionej postaci, podkreślając cechy szczególne, wycięcie szyi konia, rogi jelenia czy kapelusz na głowie pastuszka. <br>&lt;page nr=173&gt;<br> &lt;tit&gt;MASKI, PRZEBRANIA, WIDOWISKA&lt;/&gt;<br>Maska, przebranie, chęć odgrywania roli kogoś innego, to odwieczna
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego