Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 27
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
zmalało i ceny na światowych rynkach zaczęły lecieć na łeb na szyję - cena baryłki (ok. 159 litrów) z dwudziestu dolarów szybko spadła do dziesięciu. Tak niskich cen nie notowano od kilkunastu lat. OPEC zareagował z opóźnieniem uchwalając obniżenie wydobycia, ale nie przyniosło to efektów. Członkowie kartelu nie zachowywali dyscypliny, a dodatkowo Irak sprzedając surowiec w ramach programu "żywność za ropę" zwiększył nadprodukcję. Jak policzyli buchalterzy OPEC, przyniosło to producentom ropy 50 mld dolarów strat. Poniosły je również kraje nienależące do kartelu, zwłaszcza Rosja. W jej przypadku cena ropy stała się niższa od kosztów wydobycia.
Ten szok cenowy spowodował, że producenci postanowili
zmalało i ceny na światowych rynkach zaczęły lecieć na łeb na szyję - cena baryłki (ok. 159 litrów) z dwudziestu dolarów szybko spadła do dziesięciu. Tak niskich cen nie notowano od kilkunastu lat. OPEC zareagował z opóźnieniem uchwalając obniżenie wydobycia, ale nie przyniosło to efektów. Członkowie kartelu nie zachowywali dyscypliny, a dodatkowo Irak sprzedając surowiec w ramach programu "żywność za ropę" zwiększył nadprodukcję. Jak policzyli buchalterzy OPEC, przyniosło to producentom ropy 50 mld dolarów strat. Poniosły je również kraje nienależące do kartelu, zwłaszcza Rosja. W jej przypadku cena ropy stała się niższa od kosztów wydobycia.<br>Ten szok cenowy spowodował, że producenci postanowili
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!