Typ tekstu: Książka
Autor: Włodarczyk Jarosław
Tytuł: Wędrówki niebieskie
Rok: 1999
było poczekać, aż zacznie wiać Afrikus, gdyż, jak pisał Pliniusz Starszy (23-79 n.e.) w swej Historii naturalnej: . Podobnie: .
Nazwy wiatrów były zatem dla starożytnych żeglarzy synonimami określeń kierunków świata. U Homera znajdujemy jeszcze tylko cztery wiatry: północny Boreasz, południowy Notos, wschodni Euros i zachodni Zefir. Z biegiem czasu dokonał się jednak bardziej szczegółowy podział na 8 i 12 kierunków-wiatrów. Pierwszy z nich był naturalną konsekwencją zwykłego rozcięcia ćwiartek horyzontu na połowy. Drugi wymagał trudnej operacji trysekcji czwartej części koła (czyli kąta prostego) i jego pojawienie się zawdzięczamy zapewne szczególnemu zbiegowi okoliczności.
Jak powszechnie wiadomo, w ciągu roku Słońce wschodzi
było poczekać, aż zacznie wiać Afrikus, gdyż, jak pisał Pliniusz Starszy (23-79 n.e.) w swej Historii naturalnej: &lt;gap&gt;. Podobnie: &lt;gap&gt;.<br>Nazwy wiatrów były zatem dla starożytnych żeglarzy synonimami określeń kierunków świata. U Homera znajdujemy jeszcze tylko cztery wiatry: północny Boreasz, południowy Notos, wschodni Euros i zachodni Zefir. Z biegiem czasu dokonał się jednak bardziej szczegółowy podział na 8 i 12 kierunków-wiatrów. Pierwszy z nich był naturalną konsekwencją zwykłego rozcięcia ćwiartek horyzontu na połowy. Drugi wymagał trudnej operacji trysekcji czwartej części koła (czyli kąta prostego) i jego pojawienie się zawdzięczamy zapewne szczególnemu zbiegowi okoliczności.<br>Jak powszechnie wiadomo, w ciągu roku Słońce wschodzi
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego