Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Ilustrowany
Nr: 39
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1934
pracy p. t. "Nauka w Republice Litewskiej" (tom XIX "Nauki Polskiej" i oddzielna odbitka).
Relacja ta, niezmiernie interesująca i wyczerpująca, która podobno podziw w wprowadziła swoją erudycją samych Litwinów, jest wynikiem parotygodniowej wycieczki autora do Litwy. Przyjęto go tam bardzo życzliwie i nie skąpiono mu informacyj, toteż praca stanowi bogaty dorobek w polskiej wiedzy o współczesnej Litwie.
P. Brensztejn omawia wszystko, co jest w Litwie związane z nauką: uniwersytet, szkoły, muzea, bibljoteki, towarzystwa naukowe, czytelnie, konserwatorja, seminarja etc.
Litwa nie posiada instytucji centralnej, opiekującej się wyłącznie sprawami nauki, w rodzaju Akademji Umiejętności lub Towarzystwa Naukowego. Nauka litewska siłą rzeczy zatem ogniskuje
pracy p. t. "Nauka w Republice Litewskiej" (tom XIX "Nauki Polskiej" i oddzielna odbitka).<br>Relacja ta, niezmiernie interesująca i wyczerpująca, która podobno podziw w wprowadziła swoją erudycją samych Litwinów, jest wynikiem parotygodniowej wycieczki autora do Litwy. Przyjęto go tam bardzo życzliwie i nie skąpiono mu informacyj, toteż praca stanowi bogaty dorobek w polskiej wiedzy o współczesnej Litwie.<br>P. Brensztejn omawia wszystko, co jest w Litwie związane z nauką: uniwersytet, szkoły, muzea, bibljoteki, towarzystwa naukowe, czytelnie, konserwatorja, seminarja etc.<br>Litwa nie posiada instytucji centralnej, opiekującej się wyłącznie sprawami nauki, w rodzaju Akademji Umiejętności lub Towarzystwa Naukowego. Nauka litewska siłą rzeczy zatem ogniskuje
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!