Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Horyzonty Techniki
Nr: 2
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1959
go mały silniczek elektryczny; a nie mechanizm sprężynowy jak dawniej. Również inna jest głowica, do której zakładamy igłę - zwie się ona adapterem. O adapterze trzeba powiedzieć parę słów.
Gramofon starego typu odtwarzał dźwięki na drodze mechanicznej, współczesny gramofon czyni to na drodze elektrycznej. Na czym polega różnica?
Otóż dawniej igła, drgając wskutek przesuwania się w falistym rowku, pobudzała do drgań membranę (przeponę) i stąd pochodził dźwięki wzmacniany następnie przez tubę. Teraz igła wywołuje prądy elektryczne i te po wzmocnieniu zasilają głośnik umieszczony w walizeczce elektrycznego gramofonu.
Ale w jaki sposób drgająca igła może wywołać prąd elektryczny? I w jaki sposób ten
go mały silniczek elektryczny; a nie mechanizm sprężynowy jak dawniej. Również inna jest głowica, do której zakładamy igłę - zwie się ona adapterem. O adapterze trzeba powiedzieć parę słów.<br>Gramofon starego typu odtwarzał dźwięki na drodze mechanicznej, współczesny gramofon czyni to na drodze elektrycznej. Na czym polega różnica?<br>Otóż dawniej igła, drgając wskutek przesuwania się w falistym rowku, pobudzała do drgań membranę (przeponę) i stąd pochodził dźwięki wzmacniany następnie przez tubę. Teraz igła wywołuje prądy elektryczne i te po wzmocnieniu zasilają głośnik umieszczony w walizeczce elektrycznego gramofonu.<br>Ale w jaki sposób drgająca igła może wywołać prąd elektryczny? I w jaki sposób ten
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego